Northern Alberta Curling Association

TEAM ROSTERS

 Northern Events


   

Contents

Junior Men

Junior Women

Women

Men

Senior Men

Senior Women

Master Men

U18 (Juvenile) Boys

U18 (Juvenile) Girls

Mixed

 

JUNIOR MEN [Back to Top]   2017 - 2018

 

VERMILION

Branden Cookson

Connor English

Travis Dow

Wyatt Herselmen

Cooper Nicholson - Substitute

Dusty Makichuk - Coach

SAVILLE

Ryan Jacques

Dustin Mikush

Gabriel Dyck

Michael Henricks

Bernie Panich - Coach

SHAMROCK

Kayden Melnyk

Ethan Grabas

Colin Chartier

Leyton Grabas

Kaleb Melnyk - Substitute

Reed Sutton - Coach

ST. ALBERT

Nathan Molberg

Jacob Rahn

Braden Pelech

Morgan Bilassy

Nicole Bellamy - Coach

SAVILLE

Aaron Power

Andrew McLeod

Korey Kobylka

Cole Hildebrandt

Chris Power - Coach

SAVILLE

Jared Sharff

Andrew Gittis

Justus Otto

Zachary Pawliuk

Jeff Henricks - Coach

SAVILLE

Karsten Sturmay

Christopher Kennedy

Glenn Venance

Caleb Boorse

Rob Krepps - Coach

CRESTWOOD

Evan Van Amsterdam

Nicholas Duivenvoorde

Benton Boychuk-Chorney

Ryan Fenrich

Reg Reinhardt - Coach

 

 

 

 

 

 

JUNIOR WOMEN [Back to Top]   2017 - 2018

 

ELLERSLIE

Emily Clark

Emily Diebert

Kennedy Trainberg

Gabby Rocque

Derrick Diebert - Coach

SAVILLE

Rebecca Geary

Kyla Malcolm

Julianna Duivenvoorde

Mercedes Smith

Skip Wilson - Coach

ST. ALBERT

Taitan Hagglund

Rebecca Bartz

Quinn Prodaniuk

Brennin Turner

Emily Bartz - Substitute

Erin Tester - Substitute

Glenna Rubin - Coach

DERRICK

Kelsie Leeder

Brittany Brezinski

Sara Fraser

Megan Berg

Taina Smiley - Coach

 

SAVILLE

Abby Marks

Catherine Clifford

Jamie Scott

Olivia jones

Doug Marks - Coach

SHERWOOD PARK

Veronica Maschmeyer

Sydney Parent

Madysan Theroux

Rebecca Allen

Sandy tougas - Coach

SAVILLE

Ashton Simard

Kennedy Schultz

Andie Kurjata

Sarah Clifford

Todd Simard - Coach

SAVILLE

Selena Sturmay

Chantele Broderson

Kate Goodhelpsen

Paige Papley

Amanda Dawn St. Laurent - Coach

 

 

 

 

 

 

WOMEN [Back to Top]   2016 - 2017

 

LACOMBE

Ocean Smart

Robyn Gerrard

Sharla Warawa

Rhiannon Beatty

Jeff Henricks - Coach

WHITECOURT

Jacquie Sandres

Tracy Zadderey

Michelle Willet

Deanna Larson

SAVILLE

Holly Baird

Pam Appelman

Leslie Rogers

Chana Martineau

Mark Johnson - Coach

SAVILLE

Holly Scott

Meagan Anderson

Tara Lamoureux

Trina Ball

Carmen Einarson - Coach

ELLERSLIE

Crystal Smith

Kathy Rab

Caley Shapka

Elizabeth Panas

AVONAIR

Nicky Kaufman

Jessie Hunkin

Lynnelle Mahe

Kim Curtin

THISTLE

Deanne Nichol

Carly Quigley O'Brian

Brittany Zelmer

Jennifer Sheehan

CRESTWOOD

Lindsay Makichuk

Kelly Erickson

Melissa Pierce

Sarah More

Dusty Makichuk - Coach

AVONAIR

Karynn Flory

Richelle Nanninga

Sydney Lewko

Sarah Brown

Jules Owchar - Coach

GRANITE

Krysta Hilker

Katie Morrissey

Kim Louttit

Heather Steele

   

 

MEN [Back to Top]   2016 - 2017

 

TWO HILLS

Matt Brown

Brayden Power

Kendall Warawa

Corey Leach

Chris Power - Coach

SAVILLE

Warren Cross

Dean Darwent

Jeremy Hodges

Cody Bartlett

SRUCE GROVE

Dale Fellows

Dave Stewart

Lorne Hostyn

Lyle Biever

SPRUCE GROVE

Randy Guidinger

Richard Guidinger

Jeff Smith

Andrew Schiiler

SAVILLE

Glen Hansen

Kevin Tym

Dan Holowaychuk

George Parsons

VERMILION

Colin Huber

Brent Gould

Evan Risling

Jessi Wilkinson

MORINVILLE

Mike Hutchings 

Brian McPherson

Steve Hutchings

Derek Skarban

ELLERSLIE 

Glen Kennedy

Jamie King

Sean Morris

Todd Brick

GRANITE

Parker Konschuh

Craig Bourgonje

Jacob Ortt

Mac Walton
 

THISTLE 

James Pahl

Mark Klinck 

Aaron Bartling

Thomas Stroh

 

SAVILLE

Tyler Pfeiffer

Craig MacAlpine

Mike Lambert

Jesse Sopko
 

ROSE CITY

Brad Schroeder 

Ryan Dahmer

Andrew Klassen 

Ty Parcels

SAVILLE  

Thomas Scoffin

Tristan Steinke

Jason Ginter

Brett Winfield

Rob Krepps - Coach

AVONAIR

Matt Yeo

Maik Simmons

Jonah Tobinski

Rod Ozirney

 

 

 

SENIOR MEN [Back to Top]   2016 - 2017

 

OTTEWELL

Rick Kravontka

Don Sutton

Dale Sperle

Joel Short

                                                         

CRESTWOOD

Kevin Gunderson

Ian Cordner

Todd Kaasten

Meredith Jacula

SPRUCE GROVE

Dale Fellows

David Stewart

Lorne Hostyn

Lyle Biever

SHERWOOD PARK

Dwight Alfrey 

John Schmidt

Barry Wagg

Brian McTurk

SPRUCE GROVE

Ron Corman

Dave Zesko

Blair Wood

Bill Daub

SAVILLE

Glen Hansen

Dean Ross

Don Barlett

George Parson

LACOMBE

John Basarab

Lee Hodgson

Garry Evernden 

Marvin Trimble

SAVILLE

Bob Genoway

Gary Greening 

Tracy Telford

Lance Dealy

SPRUCE GROVE

Geoff Gonnet

Dale Rusnak 

Brian Truckey

Brent Fellows

LACOMBE

Lyle Lorenz

Lorne Stewart

Rocky Downton

Graham Parsons

CRESTWOOD

Rick McKague 

Don Bridgewater

Jim Moats

Dan James

THISTLE

Dave Olsen 

Doug Roche

Steve Pelech

Grant Cook

CRESTWOOD

Mark Pouliot

David Badowich

Glenn Orfino

Darrel Tomlinson

SAVILLE

Wade White

Barry Chwedoruk

Don Holowaychuk

George White

VERMILION

Dale Swyripa 

Luc Turcotte

Ed Ehle

Rick Evans

SPRUCE GROVE

Les Rogers

Randy Guidinger

Conrad Yaremchuk

Jeff Smith

VERMILION

Murray Westman

Tom McPhee

Leonard Jones

Mel Reid

SPRUCE GROVE

Ben Wilkinson

Clint Hoffart

Rick Duncan

Julian Sawiak

SPRUCE GROVE

Randy Detillieux

Gil Boutin

Dave Howard

John Webster

   

 

 

SENIOR WOMEN [Back to Top]   2016 - 2017

 

THISTLE

Jennifer Scott

Lorna Alfrey

Diana Backer

Cheryl McTurk

DERRICK

Amanda McMahon 

Anne Lopushinsky

Sandy Tougas 

Glenna Rubin                                                                   

SAVILLE

Cathy King 

Glenys Bakker

Lesley McEwan

Shannon Nimmo

ST. ALBERT

Deb Santos 

Teri Tralnberg

Leanne Telford

Diana McNallie

LACOMBE

Diane Foster

Carolyn Darbyshire-McRorie

Louise Sheeran

Dixie Obrocki

 

 

 

MASTER MEN [Back to Top]   2016 - 2017

 

AVONAIR

Tim Alenius 

Elson Keown

Ray Ewing

Norm Mix

SAVILLE

Llyod Bentz

Mel Miller

Melville McMillian

Garry Connery

SHERWOOD PARK

John Cabaj

Nick Gorda

Bruce Nattrass 

Randy Hirsch

Mel Kartz - Substitute

SAVILLE

Dave Douglas

Jeff Rubin

Gerry Banks

Ken Kimura

Ivan Furber - Substitute

Terry Uleyda - Substitute

Norm Philips - Substitute

AVONAIR

Joe Filewych  

Louis Dumesnil

Harold Neth

Brian Black

CRESTWOOD

Gary Greening  

Les Ferguson

Rick Dallyn

Doug DeBruign

Grant Cook - Substitute

LAMONT

Vernon Haeso

Mike Nowicki

Cliff Moroziuk

Gordon Pennycook

VERMILION

Murray Westman 

Tom McPhee

Leonard Jones

Mel Reid

COLD LAKE

Orv MacDonald

Zane Pikowicz

Richard Welsh

Gerry Delamont

CRESTWOOD

Rick McKague  

Dale Fellows

Jerry Wilkes

Brent Fellows

AVONAIR

Keith Morgan

Ralph Killips 

Lowell Lyseng

Stan Nordstrom

THISTLE 

Dave Olsen  

Doug Roche

Jim Moats

Mike Allen

THISTLE

Don Sutton  

Joel Short

Ron Brown

Wayne Walsh

SPRUCE GROVE

Dave Zesko 

Dale Rusnak

Blair Wood

Bill Daub

AVONAIR

Craig King

Brian Kupsch

Stephen Pelech

Al Edwards

AVONAIR

Ralph Lee  

Tom Yuzik

Barry Westgard

Ian Duncan

LACOMBE

Lyle Lorenz

Lorne Stewart

Mark Watson

Bert Assen
 

 

U18 (JUVENILE) BOYS [Back to Top] 2016 - 2017

 

OILSANDS

Kai Bodnar 

Mark Zachkewich

Cooper Fadden

Tanner Zachkewich

Matt Webb - Coach

CRESTWOOD

Zach Davies  

James McGuckin

Colin Chartier

Keiron McClarty

Troy Davies - Coach

OILSANDS

Calder Fadden  

Kiril Bodnar

Coburn Fadden

Maxwell Harris

Lenny Tiller - Coach

SAVILLE

Ryan Jacques  

Zachary Pawliuk

Gabriel Dyck

Michael Henricks

Bernie Panich - Coach

ST. ALBERT

Nathan Molberg   

Noah Penner

Owen Tester

Mitchell Clark

Nicole Bellamy - Coach

SHAMROCK

Kaleb Melnyk   

Alex Braun

Kayden Melnyk

Ethan Grabas

Keith Melnyk - Coach

Leyton Grabas - Substitute

SAVILLE

Jacob Rahn 

Korey Kobylka

Aaron Power

Aidan Munro

Skip Wilson - Coach

SAVILLE

Jared Scharff  

Justus Otto

Braden Pelech

Andrew McLeod

Byron Jagoe - Coach

WESTLOCK

Matthew Burchett  

Lamontt Montgomery

Shayne Gervais

Colton Duboucky

Albert Burchett - Coach

SHERWOOD PARK

Brandt Holt 

Mitch Desjarlais

Brendan Carlson

Joel MacDonald

Sarah Brown - Coach

JASPER

Brendan Kennedy  

Goodwin Chau

Cole Hildebrandt

Morgan Bilassy

Jeff Hendricks - Coach

LLOYDMINSER

Mackenzie Olson   

Brandon Dayton 

Luther Jurke

Adam Berg

Michelle Olson - Coaches

Ryan Olson - Substitute

Darrian Berg - Substitute

ST. ALBERT

Nicolas Oake  

David Howes

Kellen Bryks 

Owen Pacholok

Paul Turner - Coach

Carson Davis - Substitute

   

 

U18 (JUVENILE) GIRLS [Back to Top]   2016 - 2017

 

ST. ALBERT

Emily Clark

Emily Deibert 

Kennedy Tralnberg

Gabriella Rocque

Derek Diebert - Coach

ST. ALBERT

Rebecca Geary

Julia Bakos

Carmyn Penner

Alicia Moscardelli

Heather Steele - Coach

Erin Tester - Substitute

AVONAIR

Taitan Hagglund 

Rebecca Bartz

Quinn Prodaniuk 

Brennin Turner

Doug Hardy - Coach

Emily Bartz - Substitute

SAVILLE

Olivia Jones  

Chelsey Corcoran

Megan Berg

Kyla Malcolm

Glenna Rubin - Coach

SAVILLE

Abby Marks  

Paige Papley 

Jamie Scott

Brittany Brezinski

Doug Marks - Coach

DERRICK

Kelsie Leeder  

Kelsey Dixon

Catherine Clifford 

Sara Paulguard

Neil Lewis - Coach

Sydney Parent - Substitute

 

MIXED [Back to Top]   2016 - 2017

 

      

COLD LAKE

Matthew Blandford 

Darah Blandford

Chad Orbeck

Carmen Orbeck

 

                                       
 

LLOYDMINSTER

Lindsay Makichuk 

Matt Taylor

Karli Makichuk

Dylan Theroux

Dusty Makichuk - Coach

                            

AVONAIR

Warren Cross

Katie Morrissey

Dean Darwent

Heather Steele
 

GRANITE

Craig MacAlpine 

Holly Scott

Brian Shackel

Trina Ball

Mike Lambert - Sub

 

WHITECOURT

Troy DeCiccio 

Sarah DeCiccio

Joe Vrolson

Samantha Vrolson

 

LLOYDMINSTER

Kurt Moore

Michelle Pashniak

Riley Pashniak

Dawn Holmes
 

LAMONT

Evan Van Amsterdam  

Veronica Maschmeyer

Tyler Van Amsterdam

Sydney Parent

 

 

LLOYDMINSTER

Doug Zingel 

Nola Zingel

Dale Swyripa

Heather Kuntz
 

VERMILION

Dean Davidson

Alicia Wenger

Tim Deroo

Charlotte Wasylik